top of page
aat3d-8x8-backdrop-V2_edited.jpg

CAPPSNC YAZILIMI INDUSTRY 4.0 İÇİN METROLOJİ ENTEGRASYONU SAĞLAYAN DÜNYANIN EN GELİŞMİŞ CNC TEZGAH ÜZERİNDE ÖLÇÜM YAZILIMIDIR.

        Başta BOEING, AIRBUS ve yan sanayileri olmak üzere dünyadaki savunma&havacılık ve hassas imalat yapan şirketlerin tercihi olan Capps NC; üretim sistemine, metroloji tabanlı eş zamanlı karar verme ve karmaşık matematiksel hesaplamaları yapabilen güçlü bir CMM yazılımı entegre edilmiş halidir.

cappsnc.png

CappsNC programı her marka (Renishaw,Blum,Heidenhain,Marposs) probla sorunsuz çalışmaktadır.

cnc_problar.jpg

CappsNC programının offline demo sürümünü aşağıdaki formu eksiksiz doldurduktan sonra ücretsiz indirebilirsiniz.

CAPPSNC NASIL ÇALIŞIR?

        Tezgaha ethernet kablosuyla bağlanan PC’de CappsNC programı interaktif olarak çalışırken veri alışverişini sağlar. Böylece ölçüm sonuçları ve karar verme durumları anlık olarak CappsNC programında görülebilir.

1- CappsNC Programlama: Cad data üzerinden parça ölçüm programı offline ortamda veya CNC tezgahın yanındaki bilgisayarda hazırlanır. Kontrol sisteminin arayüzüne göre uygun formatta post edilerek cnc tezgaha gönderilir. Ayrıca tezgahın kinematik modelini kullanarak prob ve parça arasında çarpışma kontrollü program hazırlanmasına olanak sağlar.

 

2- Work Ofset Geri Bildirim: Karmaşık parçalar için CMM tarzında doğrultma makroları (Bestfit,RPS,3-2-1 doğrultma) kullanarak parçanın geometrik merkezini hassas olarak hesaplar ve kontrol sistemindeki work ofset sayfasına otomatik olarak geri bildirim yapar. Hassas olarak belirlenmiş geometrik merkeze göre kesim işlemi başlar. Kesim esnasında malzemenin (alüminyum,titanyum) atıklığına ve çarpılmasına göre işleme arasında tekrar doğrultma yapılarak kontrol sistemindeki work ofset tablosu güncellenir.

3- İşleme arası ölçüm: Parçanın durumuna göre işlemeye ara vererek ölçüm programı çalıştırılıp sonuçlar analiz edilir ve bilgisayardaki CappsNC’de raporlanır.

4- Takım Ofset Geri Bildirim: Önceden belirlenen takım boy ve çap stratejisine göre ölçülen elemanın takım ofset değerine otomatik olarak ofset değer güncellenip tekrar işleme yapması sağlanır. Böylece operatörden bağımsız kapalı döngü şeklinde işleme-ölçüm prosesi çalışır.

5- Son Ölçüm, Geometrik Toleranslandırma ve Raporlandırma: Parça işlemesi bittikten sonra ölçüm programı çalıştırılarak final raporu oluşturulur. Çıkan sonuçların geometrik toleranslandırma analizi yapılır. CMM tarzında text ve grafik raporlandırma yapılır.

cappsnc2.png

CAPPSNC PROGRAMININ SAĞLADIĞI AVANTAJ VE FAYDALAR

1 - Parçayı olduğu yerde sökmeden ölçmeyi sağlar. Parçanın CNC ve CMM arasında gidip gelmesini önler. Böylece zamandan tasarruf edilir.

2 - Work offset işlemi esnasında operatörden kaynaklanabilecek bireysel hataları önlemiş olur.

3 - Parçanın hurdaya atılmasını önler.

4 - Ölçüm sonuçları CappsNC veritabanında kaydedilerek otomatik olarak SPC (İstatiksel Proses Kontrol) yapılmasına olanak sağlar.

MODÜLLER

CappNC PS

CappsNC  Programming Station

 • CappsNC-PS, gerçekçi sanal makine modelleri, optimum 5 eksenli yol oluşturma ve otomatik yerleşik çarpışmadan kaçınma özelliklerine sahip Çevrimdışı Programlama İstasyonudur. Tüm NC geri besleme komutlarını içeren ölçüm programları, gerçekçi 3D simülasyonlarla geliştirilebilir ve simüle edilebilir. Birden fazla makineden alınan ölçüm sonuçları, daha fazla çevrimdışı analiz için içe aktarılabilir. Bu programlar Execution Modülü tarafından çalıştırılmak üzere makineye gönderilir.

cappsnc programming station.png
CappsNC Execution

CappsNC  Execution

 • CappsNC-EM, metroloji verileri oluşturmak ve GD&T raporlarını tamamlamak amacıyla parçaları ölçmek için çevrimdışı hazırlanmış programları çalıştırabilen CappsNC'nin atölye yapılandırmasıdır. CappsNC-EM, metroloji verilerini yorumlayabilen ve iş ofsetleri, dinamik takım kompanzasyonları ve metroloji tabanlı otomasyon için takım tezgahlarına eş zamanlı geri bildirim sağlayabilen kapalı döngü bir yazılımdır. CappsNC-EM, takım tezgahı operatörünün onu nasıl çalıştıracağını bilmesine gerek kalmadan otomatik bir döngüde çalışabilir. Her makinenin çalışması için üzerinde bir Execution Modülünün kurulu olması gerekir.

cappsnc execution.png

CappsNC  Advanced

CappsNC Advanced, tek bir PC kullanarak atölyede, tezgahta ölçüm döngülerini programlamak ve ölçüm sonuçlarını yakalamak isteyen kullanıcılar için tasarlanmış tek bir yazılım lisansıdır. Aşağıdaki resim iki ayrı CappsNC Advanced sistemini göstermektedir.

cappsnc advanced.png
CappsNC Advanced

CappsNC  License Manager - AATLM

Birden çok programlama istasyonunu ve/veya birden çok takım tezgahını destekleyen kurulumlar için CappsNC özelleştirilebilir. Karma ve Lisans Sunucusu Yöntemleri, kullanıcının birden fazla makinede Advanced veya Execution Modülü lisansına ihtiyacı olan, ancak yatırımı en aza indirmek için yalnızca sabit sayıda lisansa aynı anda erişmesi gereken kullanıcılar için sunulmaktadır. Bu sistemler istek üzerine fiyatlandırılır.

AATLM-Programming Station.png
AATLM-Execution.png
AATLM

NC-FIT

        Çok büyük kompozit parçaların esnemesinden dolayı delik delme yada kenarları kesme işlemi doğru şekilde yapılamamakta, bu yüzden yüklü maliyetler ortaya çıkmaktadır. Böyle durumlarda NC Kesme programı, parça doğrultusu ve şekline göre uyarlamak için yeniden düzenlenmesi gerekebilir. 

        Kesim programını yeniden post etme, parça konumu ve şekli mükemmel olduğu varsayılarak oluşturulmuş bir ana kesim programı alınarak parçanın tam ölçülen doğrultuya ve parça profiline göre  benzer bir yolu yeniden uyarlanması sürecidir.

        NC-FIT modülü parça profilini tarar ve kesme programını gerçek parça şekline göre uyarlayıp yeniden post eder.  Böylece çok hızlı ve masrafsız bir adaptasyon yöntemi sağlar.

cappsnc_ncfit2.png
cappsnc_ncfit1.png
cappsnc_ncfit4.png
cappsnc_ncfit3.png
NC-FIT

CappsNC LASER

        Bazı uygulamalarda, özel bir kesme programı oluşturmak için gerçek parça şeklinin tersine mühendisliği gereklidir. Bu durumda, bir lazer tarayıcıdan oluşturulan nokta bulutları veya çıkarılan eğriler ve geometrik elemanlar gibi CappsNC tarafından toplanan ölçüm verileri, parçaların tam konumu ve şekli için özel bir kesme programı oluşturmak üzere bir CAM sistemine aktarılabilir.

        Diğer uygulamalar, ayrıntılı analiz için gerekli veri yoğunluğunu sağlamak için yüksek yoğunluklu nokta bulutlarına ihtiyaç duyar.

cappsnc laser_lt.png
 • Lazer sensör, nokta bulutu veri toplama için CNC tezgaha entegre edilir,

 • Otomatik nokta bulutundan CAD modeline karşılaştırma ve profil hata raporları oluşturulur,

 • Geometrik elemanlar ve eğriler, GD&T ve profil raporları için otomatik olarak hesaplanır,

 • Lazer tarayıcılarla gerçek zamanlı arayüz,

 • Milyonlarca nokta verisi ile çalışabilir,

 • Standart dosya biçimlerine içe/dışa aktarır,

 • Nokta bulutundan geometriyi çıkarabilir,

 • Nokta bulutu verilerinden eğriler oluşturabilir,

 • Bir nokta bulutunu CAD verileriyle karşılaştırma yapılabilir,

 • Çoklu sensör sistemi 

keyence.jpg
CapsNC Laser
CappsNC Surfer

CappsNC  Surfer

        CAD model yüzeyine dik vektörde noktalara alarak yüzey profili oluşturulabilir. CNC Tezgahlarında CMM tarzı parça ölçümü oluşturmaya olanak sağlar. Probu istenilen konumlara el ile taşıyarak ve CAD ile eş zamanlı karşılaştırarak yüzeylere dik vektörde nokta ölçme kabiliyetine sahiptir. Prob çarpmalarını önlemek için grafikteki tüm CAD ve Probe öğeleri için Çarpışma Önleme özelliği vardır.

        İki boyutlu elemanlar için ve ızgara şeklinde oluşturulan yüzey noktalarının kesitleri için otomatik yol oluşturur. Konfeti, şablonlar ile grafik raporlama seçenekleri vardır. Programları çevrimdışı geliştirir ve CNC tezgahına bağlanarak eş zamanlı yürütme ve raporlama yapabilirsiniz.

cappsnc surfer3.png
CappsNC Geometric

CappsNC  Geo

 • CappsNC – Geo, prizmatik uygulamalar için makine üzerinde ölçüm ve geri bildirim yazılımıdır.

 • CappsNC Geo ile CAD modellerinden programlama yaparak Takım Tezgahlarında CMM Stil Parça Ölçümü oluşturabilirsiniz.

 • Probu istenen konumlara manuel olarak hareket ettirerek ve gerçek zamanlı olarak CAD ile karşılaştırarak yüzeyler ölçülebilir.

 • CappsNC Geo, probun çarpmasını önlemek için grafiklerdeki tüm CAD ve Probe öğeleri için gelişmiş çarpışma önleme özelliğine sahiptir.

 • Bir ızgara veya bölümler boyunca 2B elemanlar ve yüzey noktaları için otomatik yol oluşturulabilir.

 • Konfeti ve şablonlarla grafik raporlama seçenekleri kullanılabilir.

 • Programlar çevrimdışı olarak kolayca geliştirilebilir ve ardından gerçek zamanlı yürütme ve raporlama için NC'ye bir makineye bağlanabilir.

cappsnc surfer3.png
bottom of page